Modzele

Co to są modzele?

Skóra w obrębie podeszwy stóp jest znacznie grubsza. Ma też skłonność do rogowacenia, które pojawia się jako reakcja obronna skóry przed nadmiernym naciskiem. Mianem modzeli określamy rozległe zrogowacenie skóry, powstałe wskutek noszenia nieprawidłowo dopasowanego obuwia, wadliwego stawiania stóp, ale także przeciążeń wynikających np. z intensywnych treningów sportowych czy znacznej nadwagi. Wyglądem zmiany te przypominają odciski – są jednak od nich większe, bardziej miękkie i mają charakterystyczny, żółtawy kolor.

Jak powstają?

Najczęściej defekt ten powstaje w obszarze śródstopia, tylnej części pięty bądź na krawędziach i czubkach palców. Modzele nie posiadają charakterystycznego dla odcisków rdzenia, który uciskając na zakończenia nerwowe powodowałby ból. Na ogół rozwijają się całkowicie bezboleśnie. Problem ten najczęściej dotyczy kobiet, które noszą buty na wysokich obcasach i z wąskimi czubkami.

Konsekwencje zlekceważenia problemu

W zaawansowanym stadium modzele mogą piec i boleć podczas stania lub chodzenia. Pamiętajmy też, że każda utrata elastyczności naskórka może prowadzić do pęknięć, a w konsekwencji również zakażeń grzybiczych, bakteryjnych i wirusowych. Dlatego też tego typu defekty skórne powinny być zawsze profesjonalnie usuwane, co zapewni stopom nie tylko atrakcyjny wygląd, ale i zdrowie. Leczenie prowadzi specjalista podolog.

Dlaczego nie należy samodzielnie usuwać modzeli?

Samodzielne wycinanie lub ścieranie zrogowaciałych zmian może powodować nawrót problemu ze zdwojoną siłą. Nieumiejętnie wykonywane zabiegi mogą sprawić, że na stopie pojawi się bolesne owrzodzenie, a w organizmie rozwinie zakażenie. Zmiana może zacząć boleć i utrudniać chodzenie. Leczenie modzeli należy powierzyć wyłącznie specjaliście podologowi.

Jak można zapobiegać powstawaniu modzeli:

  • Unikaj ciasnego i niewygodnego obuwia.
  • Stosuj odpowiednie odciążenia amortyzujące miejsce powstawania odcisku.
  • Należy profesjonalnie leczyć i korygować deformacje palców i stóp.
  • Najlepiej pod okiem podologa, który w razie potrzeby założy odpowiednie odciążenie lub ortezy.
  • W razie potrzeby zamów indywidualne wkładki ortopedyczne.
  • Używaj specjalistycznych wkładek do butów.
  • Unikaj niefachowych zabiegów na stopach.

Nasza strona korzysta z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach użytkowników. Dalsze korzystanie ze strony, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje politykę prywatności.