Podologia wyróżnia aż dziewięć różnych rodzajów nagniotków. Mogą przybierać różne kształty, od podłużnych, poprzez okrągłe, aż po elipsoidalne. Pacjenci często skarżą się ból powodowany przez odciski. Leczenie w gabinecie podologicznym jest wówczas niezbędnym rozwiązaniem. Problemu nie wolno lekceważyć, ponieważ wrastający coraz głębiej w stopę rdzeń nagniotka może w końcu przebić tkankę miękką i dotrzeć nawet do okostnej.
Najłatwiej przebiega leczenie odcisków twardych i tych zlokalizowanych w wale paznokciowym. Często też nagniotki pojawiają się w przedniej części śródstopia. Bolesne zmiany mogą jednakże rozwinąć się również w pozostałych częściach stopy, nawet pod płytką paznokcia.
Pamiętajmy, że domowe sposoby leczenia odcisków za pomocą płynów zmiękczających i plastrów mogą nie zadziałać. Bez odpowiedniej profilaktyki i doświadczenia w usuwaniu tego rodzaju zmian, nagniotki będą odnawiać się, przybierając coraz bardziej zaawansowaną postać. Nieusuwane nagniotki będą potęgować ból i mogą stać się przyczyną rozwoju stanu zapalnego.
Jak można zapobiegać tworzeniu się nagniotków?
- Unikaj ciasnego i niewygodnego obuwia
- Dokładnie osuszaj strefę międzypalcową. Szczególnie jeżeli masz palce ściśle przylegające do siebie. W tym celu używaj ręcznika z chłonnego materiału.
- Nie używaj ostrych narzędzi metalowych podczas samodzielnego robienia pedicure. W szczególności dotyczy to miejsc przy wale paznokciowym.
- Należy korygować deformacje palców i stóp. Najlepiej pod okiem podologa, który w razie potrzeby założy odpowiednie odciążenie lub ortozy.
- W przypadku odcisków odnawialnych dobrym sposobem jest chodzenie w wygodnych butach z indywidualną wkładką ortopedyczną.