Odciski

Chyba nie ma na świecie osoby, która choć raz nie zmagałaby się z problemem odcisku na stopie. To zdecydowanie najczęściej występująca dolegliwość. Odcisk, zwany również nagniotkiem, powstaje w momencie zwiększonego wytwarzania komórek przez tkankę naskórka. To reakcja obronna skóry na nadmierny ucisk. Siła podczas ucisku oddziałuje na skórę, która z kolei otrzymuje sygnał do wzmożonego namnażania komórek i rogowacenia, by stać się twardszą i odporniejszą. Charakterystycznym objawem dla nagniotków jest tzw. czop rogowy, skierowany w głąb skóry. Jako twarda i sięgająca głęboko tkanka uciska na zakończenia nerwowe, powodując ból.

Podologia wyróżnia aż dziewięć różnych rodzajów nagniotków. Mogą przybierać różne kształty, od podłużnych, poprzez okrągłe, aż po elipsoidalne. Pacjenci często skarżą się ból powodowany przez odciski. Leczenie w gabinecie podologicznym jest wówczas niezbędnym rozwiązaniem. Problemu nie wolno lekceważyć, ponieważ wrastający coraz głębiej w stopę rdzeń nagniotka może w końcu przebić tkankę miękką i dotrzeć nawet do okostnej.

Najłatwiej przebiega leczenie odcisków twardych i tych zlokalizowanych w wale paznokciowym. Często też nagniotki pojawiają się w przedniej części śródstopia. Bolesne zmiany mogą jednakże rozwinąć się również w pozostałych częściach stopy, nawet pod płytką paznokcia.

Pamiętajmy, że domowe sposoby leczenia odcisków za pomocą płynów zmiękczających i plastrów mogą nie zadziałać. Bez odpowiedniej profilaktyki i doświadczenia w usuwaniu tego rodzaju zmian, nagniotki będą odnawiać się, przybierając coraz bardziej zaawansowaną postać. Nieusuwane nagniotki będą potęgować ból i mogą stać się przyczyną rozwoju stanu zapalnego.

Jak można zapobiegać tworzeniu się nagniotków?

  • Unikaj ciasnego i niewygodnego obuwia
  • Dokładnie osuszaj strefę międzypalcową. Szczególnie jeżeli masz palce ściśle przylegające do siebie. W tym celu używaj ręcznika z chłonnego materiału.
  • Nie używaj ostrych narzędzi metalowych podczas samodzielnego robienia pedicure. W szczególności dotyczy to miejsc przy wale paznokciowym.
  • Należy korygować deformacje palców i stóp. Najlepiej pod okiem podologa, który w razie potrzeby założy odpowiednie odciążenie lub ortozy.
  • W przypadku odcisków odnawialnych dobrym sposobem jest chodzenie w wygodnych butach z indywidualną wkładką ortopedyczną.

Nasza strona korzysta z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach użytkowników. Dalsze korzystanie ze strony, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje politykę prywatności.