Do zespołu pękających pięt dochodzi w chwili, gdy mamy do czynienia z hiperkeratozą, czyli nadmiernie pogrubiałym naskórkiem. Pojawiają się wtedy liniowe rysy, mające długość od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Jeśli dzieje się to w martwych częściach skóry, to jeszcze nie boli, nie krwawi, ale w ekstremalnych przypadkach może sięgać nawet do tkanki podskórnej, mięśni, czy nawet do kości. W tym przypadku mówimy o ranie, która może się sączyć, krwawić, a każdy krok powoduje niesamowity ból.
Powyższy problem może dotyczyć osób z zaburzeniem hormonalnym, cukrzycą, z zaburzeniami pracy wątroby, nerek, z nadwagą, z niedoborami witaminowymi (głównie witamina A), przy nieodpowiedniej pielęgnacji (zbyt mocne, częste ścieranie naskórka).
Zaniedbane pięty w konsekwencji prowadzą nie tylko do rogowacenia się skóry, braku jej elastyczności co z kolei skutkuje pęknięciami skóry na pietach, ale również do groźnych rozpadlin, które są siedliskiem chorobotwórczych bakterii i prowadzą do przekrwienia pięt, podskórnych wylewów kapilarnych i zakażeń stóp. W skrajnych przypadkach prowadzi to nawet do amputacji kończyny.
Jak można zapobiegać pękaniu pięt?
- Unikaj ciasnego i niewygodnego obuwia. O ile to możliwe kupuj obuwie zdrowotne z naturalnej skóry o właściwościach prawidłowego oddychania
- Noszenie skarpet bawełnianych jest dobrym sposobem na zapobieganie pękaniu skóry
- Dbaj o dostateczne nawodnienie organizmu. Pij często ale w niezbyt wielkich ilościach
- Spróbuj dostosować swoją dietę tak by zawierała ona witaminę A
- Stosuj tzw. szok termiczny dla skóry stóp. Polega on na tym, żeby co jakiś czas przygotować dwa pojemniki (miski) z wodą, gdzie w jednej jest woda ciepła (ok. 38 stopni), a w drugiej zimna ok. 20 stopni). Zanurz stopy w ciepłej wodzie do momentu kiedy możesz w niej wytrzymać a potem przełóż je na krótko do wody zimnej. Zastosuj to kilka razy naprzemian. Taki szok pozytywnie wpływa na unerwienie i pobudza tkanki do odbudowy naskórka.
- Nie używaj pumeksów bo w nich siedzą tylko bakterie i zarazki.
- Nie używaj ostrych narzędzi metalowych podczas samodzielnego robienia pedicure.
- Na pękające pięty nie stosuj kremów ani oliwek z ogólnodostępnych drogerii
- Do pielęgnacji skóry na piętach używaj preparatów zawierających odpowiednio dobraną ilość mocznika. W prawidłowej pielęgnacji stóp ilość mocznika w kremach jest bardzo istotna. O propozycję produktową możesz poprosić w gabinecie podologicznym
- W razie potrzeby używaj odpowiednich wkładek do obuwia.