Problem wrastających paznokci dotyczy bardzo wielu osób. Niestety skłonność ta wynika z anatomicznej budowy paznokci. Aby uniknąć bólu i przykrej konieczności usunięcia płytki paznokciowej, niezbędna jest prawidłowa pielęgnacja.
Lekarze chirurdzy zwalczają ten problem poprzez: - usunięcie płytki paznokciowej
- usuniecie części płytki paznokciowej z macierzą
- usunięcie macierzy przy pomocy środków chemicznych
- w ekstremalnych warunkach amputacja paliczka
Niestety, nawroty występują w 70% przypadków. W Instytucie Zdrowia i Urody Sekrety Wellness dysponujemy szeregiem nieinwazyjnych metod, które pomogą rozwiązać problem wrastających paznokci bez konieczności usuwania płytki.
Najczęstszymi przyczynami są: - niewłaściwa pielęgnacja (nieprawdiłowe obcinanie paznokci poprzez zaokrąglanie ich boków),
- noszenie niewygodnego obuwia,
- predyspozycje genetyczne,
- hallux, płaskostopie itp,
- zaburzenia wzrostu paznokcia powstałe na skutek urazów,
- aktywne uprawianie sportów (m.in. piłka nożna, bieganie)
Objawy, które mogą towarzyszyć:
Przede wszystkim dyskomfort i ból zlokalizowany w miejscu styku płytki z wałem paznokciowym, który towarzyszy podczas chodzenia i codziennego funkcjonowania. W wyniku ciągłego urazu i drażnienia wału paznokciowego może dojść do stanu zapalnego, któremu towarzyszy zaczerwienienie, obrzęk, czasem krwawienie, bądź wydzielina ropna.
Kiedy należy się zwrócić o pomoc specjalisty i jak przebiega terapia:
- należy to zrobić w przypadku wystąpienia którego kol wiek z niepokojących objawów wymienionych wyżej.
- przy pierwszej wizycie, następuje dokładne oczyszczenie i przygotowanie paznokcia, wybranie odpowiedniej metody terapeutycznej (np. rurek sulci protect, klamry korygującej itp) oraz dodatkowo zastosowanie tamponady.
- ponadto klient jest instruowany, jak należy wykonywać tamponadę samemu w domu. Jest to ważne w terapii, ponieważ tamponada ma na celu przyspieszyć proces korygowania wrastania paznokci, poprzez torowanie miejsca dla rosnącej płytki.
- stąd od samego początku bardzo ważna jest wzajemna współpraca pomiędzy specjalistą podologiem a klientem.
Wrastające paznokcie powstają wskutek ucisku płytki na wał paznokciowy. Defekt ten prowadzi do opuchnięć, infekcji i stanów zapalnych. Problem najczęściej dotyczy dużych palców u stóp, ale równie dobrze wystąpić może na pozostałych palcach, również u dłoni. Uwaga! Brak odpowiedniego leczenia w skrajnych przypadkach może wywołać konieczność amputacji części palca! Jak widać, problemu pod żadnym pozorem nie wolno lekceważyć. Oprócz oczywistych powodów, takich jak długotrwałe noszenie nieodpowiedniego obuwia czy obcinanie płytek w niewłaściwy sposób, wrastające paznokcie mogą być wynikiem skłonności genetycznych (problem dziedziczny), jak i urazu czy przeciążania stóp. Problem ten występuje tak samo u dzieci, jak i u dorosłych. Dzieci, które mają skłonność do zawijania paluszków u stóp w butach, są narażone na problem wrastających paznokci. Z problemem często zmagają się też sportowcy, szczególnie piłkarze, którzy narażają stopy na znaczne przeciążenia i nierzadko również urazy mechaniczne. Tylko prawidłowa terapia i wczesna reakcja pozwalają na efektywną korekcję płytki.
Kiedy zgłosić się do specjalisty?
Odpowiedź brzmi: możliwie jak najprędzej. Opuchnięcie i wyraźne oznaki infekcji są już wyraźnym sygnałem, który powinien skłonić pacjenta do wizyty u podologa. Podczas zabiegu specjalista oczyszcza paznokieć, odpowiednio go przycina i w razie potrzeby zakłada opatrunek. Może też zalecić stosowanie maści z antybiotykiem. Coraz większą popularnością, w alternatywie dla bolesnego i radykalnego usuwania płytki, jest zakładanie specjalistycznych klamer korygujących. Ich zadaniem jest delikatne podważenie i uniesienie brzegów paznokcia tak, aby nie wrastały one w skórę. Noszona przez kilka lub kilkanaście tygodni klamra niweluje dolegliwości bólowe, a do tego kształtuje prawidłowy kierunek wzrostu płytki, eliminując problem na długo. Zakładanie klamer może sprawiać chwilowy ból, jednak po zabiegu pacjent odczuje wyraźną ulgę. Same klamry w żaden sposób nie przeszkadzają w codziennej aktywności. Nie trzeba rezygnować z uprawiania sportu czy wizyt na basenie. Chirurgiczne usuwanie płytki jest rozwiązaniem ostatecznym, jednak związanym z intensywnym bólem. Ponadto nowy paznokieć ponownie odrasta nieprawidłowo, a do tego może odróżniać się od pozostałych. W niektórych przypadkach chirurdzy stosują tzw. operację Quenu polegającą na wzdłużnym nacięciu paznokcia, usunięciu jego fragmentu, oczyszczeniu rany i założeniu szwu. Klamry korygujące niwelują problem wrastających paznokci szybko, bezinwazyjnie i praktycznie bezboleśnie.